niedziela, 29 czerwca 2014

Słowiński Park Narodowy - polska Sahara


Nie musisz jechać daleko, żeby poczuć się jak w egoztycznym miejscu.
Wystarczy, że pojedziesz w okolice Łeby. Tam znajdziesz ok. 500 ha wydmy pokrytej piaskiem. Jest to jeden z największych obszarów wydm ruchomych w tej części Europy.
Dlaczego ruchome? Bo przemieszczają się od kilku do kilkunastu metrów w ciągu roku


Co można ciekawego zobaczyć? Oto klika wskazówek:
  1. Przede wszystkim teren Słowińskiego Parku Narodowego. Bilet kosztuje w okolicach 3,5 zł ulgowy i 6 zł normalny. Do wydm można podjechać meleksem, cena: ok. 12 zł w dwie strony. Jednak warto przejść się na pieszo. Jest dobra brukowana droga, a w około przepiękny bór barzynowy. Barzyna do rodzaj jagód leśnych.
  2. Ruchome wydmy - pagórki, doliny, a w końcu morze. Jak znajdziesz się już na wydmach, będziesz miał nieodparte wrażenie, że ...nie są to typowe, polskie krajobrazy. Przy dużym sztormie, będzie mógł zaobserwować, jak wydmy się ruszają, szczególnie po Twoich ubraniach, twarzy i ciele... :)(niezbyt przyjemne doświadczenie)
  3. Jezioro Łebsko i Gardno - Łebsko to największe przybrzeżne jezioro, 3 w Polsce pod względem powierzchni, warto zwiedzić je na statku
  4. Wyrzutnia rakiet, w połowie drogi na ruchome wydmy, warto zatrzymać się przy wyrzutni rakiet (wstęp płatny). Był to eksperymentalny poligon armii III rzeszy
  5. Morenowe wzgórze Rokowół - najwyższe wzienisienie w okolicy. Kiedyś było to miejsce kultu Słowian, a później znajdowało się tu sanktuarium Najświętszej Marii Panny.
W samej Łebie znajduje się wiele typowych, nadmorskich atrakcji. Piękny port, Skwer Rybaka, no i nasze morze Bałtyckie to miejsce warte odwiedzenia. Polecam szczególnie wybrać się na plaże - Łeba od lat wygrywa w rankingach najpiękniejszych, polskich plaż.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz