piątek, 31 października 2014

Sytuacja awaryjne na drodze - jak sobie radzić #pilot wycieczek

Kontynuując wątek poprzedni - czyli jak zostać najlepszym i najlepiej zarabiającym pilotem wycieczek na świecie ;) , chciałbym poruszyć temat awarii na drodze. Post będzie dotyczył w szczególności wycieczek autokarowych, które są przeważnie długie. 

Awaria, wypadek to bardzo to wbrew pozorom bardzo częsta sytuacja. W zeszłym sezonie mialem ich, aż trzy. Uważam, że to dosyć wysoki wynik, cóż mialem pecha.

Jak postępować w takiej sytuacji?

Gdy sam nie masz większych obrażeń, przede wszystkim dzwoń na:
  • policję
  • pogotowie
  • po pomoc drogową
  • do biura ( może załatwią dodatkowy transport)
Sprawdź jak się czują wszyscy uczestnicy, zadbaj o zabezpieczenie terenu. Udziel pierwszej pomocy. Opanuj tłum, który zaczyna panikować. 

Instrukcja banalna, ale niezwykle trudna do realizacji na miejscu. Masz szczęście, jak to tylko drobna stłuczka, która poprzesuwa imprezę o kilka godzin i wypadnie najważniejszy punkt programu :)

Co z opóźnieniami?

Tutaj jest przeważnie pies pogrzebany. Klienci zapłacili, klienci wymagają. Nie ma co się im dziwić, ale nie licz na ich zrozumienie sytuacji, wzięli wolne, wydali ciężko zarobione pieniądze. Zatem co robić?

  • nie udawaj, ze wszystko jest w porządku, bo potem Cie znienawidzą. Bądź opanowany, pewny siebie i postaraj się załatwić.
  • Poprzesuwaj program: czasami da się zamienić obiad z muzeum. Dużo dzwonienia, proszenia,błagania, załatwiania.
  •  W ostateczności dzwoń do biura, mów jaka sytuacji, spytaj się co możesz zrobić lub co zaoferować w zamian. Raczej nie wspominaj o reklamacjach, ale staraj się dać coś w zmian.
W zeszłą środę miałem wycieczkę do Wrocławia, akurat dzieciaki. Wracalismy do Lubonia w godzinach wieczornych. Na trasie wysiadł nam autobus, nagle! Na szczęście było to blisko naszego miejsca docelowego, a po drodze był mechanik i to mój dobry kumpel. Gdyby nie http://www.gawlik-przyczepy.pl/ stali byśmy o wiele dłużej. De facto zajmują się naprawą samochodów cieżarowych, ale pomoc jaką otrzymałem od nich jest nieoceniona, a usterka była drobna. 

środa, 22 października 2014

Jak zacząć być pilotem wycieczek?


Pilot wycieczek to bardzo ciekawy zawód. Przeważnie, jak komuś mówisz, że jesteś pilotem, słyszysz:
- Ale super! to sobie pozwiedzasz!

- No, no, powiem Ci, że to super, a w jakich miejscach jesteś tym przewodnikiem?
- wow; ekstra; świetnie; to nic nie robisz i jeszcze zobaczysz pól świata...
Pomijając ostatnie wyrazy podziwu i  zachwytu, dwie pierwsze są najczęściej spotykane i najbardziej śmieszne dla mnie, jako człowieka, który w tym zawodzie widział nie jedno i nie jedno przeżył.

jak zostać pilotem wycieczek?


"To sobie pozwiedzasz"

Jako pilot, Twoim obowiązkiem jest wypełnić plan biura podróży, zostawić klientów (tzw. turystów) zadowolonych, kontrahentów opłaconych i trasę zrealizowaną. Tu nie ma mowy o braku przygotowania, o braku znajomości trasy, czy "złej pogodzie", która zepsuła humory turystom i w związku z tym trip im się nie podobał i pisali reklamcję. Oprócz milina formalnych spraw, to własnie TY jesteś tą osobą, która kreuje wartość dodaną całego wyjazdu. I jak pada deszcz, to musisz coś zagwarantować od siebie - zajebiście poprowadzony wyjazd, czyli :
 być rzetelnym, sprzedawać fajne informacje na trasie (szczególnie autokarowej), zapewnić rozrywkę czy nawet zrobić z siebie pajaca. Musisz się wykazać empatią, humorem, zrozumieniem. Ale postawa klient nasz Pan, nie powinna być  Twoim priorytetem. Pamiętaj, że turyści to też przebiegłe cwaniaczki, które będą Ciebie sabotować i narzekać nawet jak ich zaniesiesz pod wieże Eiffla. Tutaj doradzam postawę: załatwię Wam wiele, dam od siebie wszystko, ale TO JA JESTEM KIEROWNIKIEM WYCIECZKI, to ja decyduje (na podstawie zakupionego przez Was programu).

" ..a w jakich miejscach jesteś tym przewodnikiem?"

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z pilotowaniem, to raczej nie dostaniesz incentive na Kubę z 15 top managerami jednej z największych spółek giełdowych w kraju. Sorry, taki mamy klimat. Jako świeżynka dostaniesz prawdopodobnie szkolne wycieczki, rezydenturę, wahadła,  jakieś imprezki krajowe z urzędem niedużej gminy. To wcale nie znaczy, że one są gorsze. To dobre doświadczenie na start. Podczas takich wyjazdów uczysz się współpracy z kierowcą, z kierownikiem grupy, załatwiania spraw, przekazywania niezbyt przyjemnych informacji, że muzeum, do którego mieliście pójść wypadło z planu, ogarniania trasy i przede wszystkim pracę z ludźmi. Nabierzesz też pewności siebie, którą powinien się cechować każdy pilot jako lider grupy, aby wzbudzić respekt.

A jak się sparzysz? to...

Spróbuj jeszcze raz, żeby się przekonać, czy to jest praca dla Ciebie. Sprawdź jakie błędy popełniałeś/aś tamtego razu i spróbuj wyciągnąć z tego wnioski.  Może to zawaliło biuro z przeładowanym planem, a może to kilka Twoich podstawowych błędów. Zgódź się pojechać nawet za kasę, która opłaci Ci kawę i hot-doga na stacji. Warto spróbować kilka razy, bo żaden kurs nie nauczy sobie radzenia w trudnych sytuacjach. Sam zastanawiałem się przez pięć, pierwszych wyjazdów, czy to robota dla mnie. Za piątym razem przekonałem się, że nie jestem w stanie i nie chcę robić nic innego  ;) 


 p.s
A odpowiadając na pytanie: w jakich miejscach jesteś przewodnikiem - mówię: nie jestem przewodnikiem :-) Jestem pilotem wycieczek.

czwartek, 16 października 2014

Baden Baden miasto, w którym życie płynie spokojniej

Wczoraj wróciłem z Baden-Baden -  miasta- uzdrowisko zlokalizowane w południowych Niemczech. Wróciłem spokojniejszy, bardziej zrelaksowany i z myślą, że mógłbym tam zamieszkać na stałe!




















Niegdyś należało do Francji, a właściwie w północnej Alzacji. Położone w malowniczej dolinie rzeki Oss, ukryte w okolicach północnego zrębu Schwarzwaldu. Przepiękne krajobrazy, czyste powietrze ściąga tutaj dużo turystów, głównie starszych. Niemieccy dziadkowie i babcie są wyjątkowo przyjaźnie nastawionymi ludźmi, ich czas płynie wolno, głównie na spędzaniu ze sobą czasu w restauracjach, kafejkach i knajpkach.

Samo Baden Baden to znane SPA w Niemczech. Jest niewielkie, także nie jest potrzebna komunikacja miejska. Jeżeli jesteś zafascynowany architekturą z rodem z La Belle Époque, dobrze trafiłeś, bo tutaj można znaleźć ciekawe przykłady, przede wszystkim:

- Trinkhalle
- Salę koncertową
- Muzeum Frieder Burda
- Kasyno, które działa tutaj od 1821 r.
- Ruiny łaźni rzymskiej
- teatr i filharmonia

Dla mnie, piękno okolicy widać przede wszystkim w Black Forest National Park.  Ponad 420 ha lasów, położonych w górach, niedaleko szczytów Schwarzwaldu, sprawiają, że to miejsce jest wyjątkowe i  będę tu wracał.

piątek, 10 października 2014

Toruń miasto Kopernika i taniego piwa

Blog ostatnio odszedł nieco od swojej tematyki, dlatego dzisiaj typowy podróżniczy wpis :)
Zastanawiając się jakie miasto opisać, wpadłem na koncepcję, że skupię się na niedrogim i ładnym mieście. Wybrałem Toruń - miasto pierników, Kopernika i taniego piwa:)


Info Wstępne:

Toruń ma ponad 800 lat historii, jest jednym z najstarszym z miast polskich, założonym przez Krzyżaków. Leży w województwie kujawsko - pomorskim, nad Wisłą. Średniowieczny Zespół Miejski - czyli tzw. Rynek został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.


Co można zobaczyć w Toruniu?


Najlepsze i najwięcej atrakcji znajdziemy w centrum, co czyni to miasto idealnym punktem na jedno-dniową wycieczkę. Kiedy najlepiej zwiedzić Toruń? Oczywiście okolice wiosny - lata. Stare miasto znajduje się na szlaku Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. W centrum zobaczycie bardzo spójny styl, a urocze i zadbane kamieniczki budują przyjemną atmosferę. Co musisz koniecznie zobaczyć?

- 3 kościoły gotyckie: Bazylika św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, Wniebowzięcia NMP, św. Jakuba,
- Rynek Staromiejski w Toruniu i Ratusz Staromiejski  i obok zjeść lody :)
- Rynek Nowomiejski w Toruniu obok Pomnik Kopernika i Dwór Artusa, w którym kupicie oryginalne pierniki
- warto odwiedzić ruiny zamku Krzyżaków
- Dom Kopernika na ul. Kopernika - prawdopodobnie tutaj się urodził i wychował
- pozostałości dawnych murów miejskich
- Krzywą Wieżę - która jest krzywa prawdopodobnie dlatego, że została wybudowana na piaszczystym gruncie
- Kamienica Pod Gwiazdą

Co robić w Toruniu?

Przede wszystkim zrelaksować się  na pysznej kawie w centrum. Ponadto Toruń w obrębie centrum ma takie atrakcje:

  • Muzeum Żywego Piernika przeznaczone raczej dla młodszych turystów. Pracownicy przebrani są za średniowiecznych czeladników pokazują jak kiedyś piekli pierniki.
  • Planetarium - też przeznaczone dla młodszych dzieci. 
  • Geoudium i Orbitarium z ciekawymi, interaktywnymi wystawami. 
  • Muzeum Podróżników, znajdujące się zaraz przy Planetarium, gdzie poznacie życie Tony'ego Halika i jego podróże
  • Centrum Sztuki Współczesnej Znak Czasu.

Toruń to typowe studenckie miasto z przepięknym Starym Miastem. Niedrogie, z ciekawą
historią, oferuje wiele do zwiedzenia.